Poradíme Vám: +421 944 536 565
Patchwork – krásne umenie z látky
UŠI SINáš blogNezaradenéPatchwork – krásne umenie z látky

Patchwork je proces zošívania pestrofarebných kusov látok do iných vzorov. V minulosti bol používaný hlavne ako forma využitia zvyškov, dnes sa vracia ako koníček a umenie. Priblížime Vám, čo to je patchwork a ako si sami dokážete vytvoriť úžasné pestrofarebné prikrývky a doplnky.

Čo je to patchwork?

Vo všeobecnosti patchwork označuje zoskupenie rozličných kusov, tvarov a farieb do jedného nového unikátneho produktu. Je to proces zošívania štvorcov, pásikov, alebo iných vzorov rôznofarebných látok dokopy tak, aby vytvorili nové väčšie vzory. Táto technika je používaná po celom svete už tisíce rokov. V minulosti sa patchwork používal hlavne ako šetrný spôsob využitia zvyškov látok, no v súčasnej dobe nadobudol formu umeleckého diela, ktoré často pretrváva ako rodinné dedičstvo.

Príchod industrializácie výroby textílií priniesol úpadok ručne prešívaných prikrývok a podobných predmetov, ale v posledných rokoch nastalo oživenie tejto tradície ako umenie a koníčky. Už to nie je len využitie starých látok a oblečenia z dôvodu šetrnosti, spája nás tradícia našich predkov a umelecké výsledky, ktoré prichádzajú s touto úžasnou technikou.

Proces zošívania a quilting

Najlepším materiálom na patchwork je bavlna. Je prírodná, nezávadná a príjemná na dotyk. Najčastejším tvarom sú štvorce o veľkosti 5-10 cm, ale fantázii sa medze nekladú a môžete použiť aj iné geometrické tvary. Rovnako aj farebné vzory, dvojfarebný šachovnicový vzor môže byť zaujímavý rovnako ako prikrývka zložená z desiatok rôznych farebných odtieňov.

Samotné zošívanie je veľmi flexibilné. Moderné šijacie stroje majú patchworkové pätky, ktoré zabezpečia presnú vzdialenosť stehu od okraja a zaručia tak pravidelnosť vzorov diela. Patchwork sa dá výborne robiť aj ručne, takže si svoj koníček môžete zobrať zo sebou na dlhé cesty, do čakární, či na dovolenku.

Ušitý patchwork väčšinou spájame s ďalšími vrstvami látok pomocou prešívania, alebo quiltingu. Medzi patchwork a spodnú látku vkladáme mäkkú a vzdušnú vrstvu, ktorá prikrývkam dodá nadýchanosť. Všetky látky sa zošijú dokopy pomocou ozdobných stehov a výsledok nazývame quilt. Pomocou tejto metódy vytvárame prikrývky, deky, vankúše, ale aj oblečenie, tašky, či nástenné dekorácie. Každý si príde na svoje, stačí zapojiť predstavivosť a fantáziu a sami uvidíte, aké jednoduché je vytvoriť unikátne umelecké diela.

Výhody patchworku a quiltingu

Patchwork je terapeutická činnosť. Môžete sa dištancovať od stresu dnešného unáhleného sveta a v pokoji počúvať svoju obľúbenú hudbu alebo audioknihu pri nenáročnej tvorivej práci. Táto činnosť pomohla mnohým prekonať depresiu, stres a úzkosť. Patchwork sa odporúča aj ako koníček ľuďom, ktorí sa zotavujú z ťažkej choroby, ako je rakovina. Dá sa robiť z domu, je časovo nenáročný a sami si nastavíte svoje ciele a termíny.

Ide aj o vynikajúcu formu umeleckého vyjadrenia. Kreslenie a maľovanie nemusí byť pre každého, možno práve pri patchworku objavíte svoju umeleckú stránku. A v konečnom dôsledku, pestrofarebná prikrývka môže byť rovnako krásna ako obraz v múzeu.

Patchwork má veľkú komunitu aj na Slovensku. Nájdete množstvo sociálnych skupín a stránok venovaných tejto téme a spolu s ostatnými fanúšikmi si môžete vymieňať rady a postrehy, či fotografie hotových diel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *